sprawozdanie IV-VI_2021/2022

Sprawozdanie z realizacji zadania „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0  na lata 2021-2025”
KWIECIEŃ - CZERWIEC 2022

Celem głównym Programu było wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej dzieci dzięki uatrakcyjnieniu księgozbiorów poprzez zakup nowości wydawniczych oraz rozwój współpracy z biblioteką

Realizując projekt przedszkole podjęło szereg działań na rzecz rozwoju czytelnictwa.

1. We wszystkich grupach organizowany był kwadrans na bajkę podczas której czytana była dzieciom literatura dziecięca, w tym bajki terapeutyczne.
  2. W grupie II, III i IV zorganizowane zostały zajęcia kierowane z okazji „Dnia Książki”
  3. W ramach projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” dzieci z gr. V i VI zrealizowały moduł „Misiowy bajarz”, który polegał m.in. na dokończeniu pisania opowiadania oraz stworzenie do niej ilustracji.
  4. Systematycznie wykorzystywana była literatura dziecięca w trakcie zajęć kierowanych, przedszkolaki uczyły się wierszy i rymowanek.
  5. Biblioteczka przedszkolna wzbogaciła się o 300 pozycji książkowych będących nowościami wydawniczymi
  6. We wszystkich grupach tworzone były wystawy czytelnicze związane z tematyką tygodniową.
  7. Dzieci z gr. V i VI uczestniczyły w akcji czytelniczej „Poczytajmy razem”, która zakończyła się konkursem plastycznym. Nagrody książkowe zakupione zostały w ramach realizacji działań promujących czytelnictwo.
  8. Przedszkolaki z wszystkich grupa realizowały ogólnopolski projekt edukacyjny „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”
  9. W grupie I realizowany był projekt „Magiczna moc bajek”, a w grupie II
    „Z Fenkiem w świecie wartości i emocji” w oparciu o serię książek „Przygody Fenka”.
  10. W przedszkolu zorganizowany został „XVII Gminny Konkurs Recytatorski” pod nazwą „Podróż do krainy poezji”. Nagrodami były książki zakupione w ramach programu.
  11. Na stronie internetowej przedszkola zamieszczono artykuł dla rodziców „Książką połączeni – czyli o roli czytania w życiu dziecka”
  12. W grupie II zorganizowana została akcja „Poczytajmy dzieciom” podczas, której rodzice i członkowie rodziny czytali ulubione książki dzieci.
  13. „Czytamy książeczki z przedszkolnej półeczki” to cykl spotkań z książką czytaną przez zaproszonych gości.
  14. W przedszkolu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Klubu Seniora z Annopola |
    i Wymysłowa, którzy czytali dzieciom „Bajki z dzieciństwa”
  15. Wszystkie grupy uczestniczyły w wyjściu do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Przedszkolu, gdzie zapoznały się z praca bibliotekarza, poznały zasady korzystania z księgozbioru oraz wypożyczyły książki.
  16. Dla dzieci z grupy III i IV w bibliotece zorganizowany został konkurs plastyczny „Najpiękniejsza zakładka do książki”. Na zakładki głosowali czytelnicy biblioteki. Nagrodami były książki zakupione w ramach działań promujących czytelnictwo.
  17. Podczas wizyty w Szkole Publicznej w Annopolu, dzieci z gr. V i VI odwiedziły szkolną bibliotekę, gdzie pracownik biblioteki przeczytał dzieciom bajkę, absolwentka naszego przedszkola wyrecytowała wiersz, a uczniowie  z klasy III zaprezentowali inscenizację utworu „ O kocie, co pali fajkę”.
  18. Przedszkolaki z grupy III i IV uczestniczyły w teatrzyku „Piotruś Pan i piraci”, natomiast dzieci z grupy V i VI w spektaklu teatralnym „Muminki”.

Wszystkie zadania zawarte w harmonogramie działań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zostały zrealizowane. Opisy działań  wraz z galerią zdjęć znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce AKTUALNOŚCI.