CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W naszym przedszkolu w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", zaproszeni goście odwiedzają swoje pociechy w poszczególne dni miesiąca, począwszy od października i czytają krótkie książeczki lub bajki dla dzieci. Dzieci są bardzo zadowolone i dumne ze swoich rodziców. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych i chętnych do udziału w akcji do zgłaszania się do wychowawców grup.

Drodzy rodzice! Wasze dzieci są bardzo zadowolone z takiej formy kontaktów z dorosłymi. Czytanie książek przez bliskie osoby sprawia im wiele radości. Szkoda tylko, że tak mało jest  chętnych do czytania, choć przedszkolaki naprawdę nie mają wielkich wymagań. Wystarcza im świadomość, że to „mój rodzic” przyszedł do nas i czyta wszystkim dzieciom (to powód do dumy i radości), a czas spędzony z dzieckiem jest bezcenny.

„Znany pisarz Umberto Eco powiedział kiedyś, że „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.Książka pomaga dorosłym i dzieciom doświadczać pełni życia. Czytanie wartościowych lektur ma same zalety. Nie tylko uczą one i wychowują, ale także bawią. A zabawy naszym przedszkolakom nigdy nie powinno zabraknąć. Nauczmy je nawyku czytania, zanim zasiądą w szkolnej ławce. Niech książka, a nie komputer podłączony do sieci, będzie pierwszym nauczycielem czytania i poszukiwania przygód.  Sprawmy, aby książki miały swoje szczególne miejsce przedszkolu i domu. Bądźmy architektami szczęśliwego dzieciństwa!” (na podstawie artykułu „ O czytaniu i książkach słów kilka” D. Jackiewicz)

Listy polecanych dla dzieci tytułów znajdziemy na internetowej Fundacji „ ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”(www.calapolskaczytadzieciom.pl), oraz na stronie (www.decyzjusz.pl), której bohaterem jest sympatyczny lis - przewodnik po dziecięcej literaturze. Miłej lektury!

JAK ZASZCZEPIĆ DZIECIOM MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK -

porady dla rodziców:

1. Czytaj sam/sama. Bądź przykładem!

2. Czytaj dziecku od urodzenia codziennie, najlepiej przez 20 minut.

3. Szukaj dobrych odpowiednich do wieku dziecka książek, pytaj znajomych, nauczycieli, szukaj recenzji w sieci.

4. Motywuj do czytania, podsuwaj ciekawą lekturę starszemu dziecku.

5. Zabieraj dziecko do biblioteki, aby mogło samo wybierać książki.

6. Zabieraj dziecko na warsztaty i kiermasze książkowe.